V nenápadnej obci vzniká slovenský unikát.

Domy postavené v škandinávskom štýle majú recyklovateľnú konštrukciu.

 

Obec Trsťany je síce nenápadná dedinka na východe, 15 kilometrov od Košíc, no môže sa pýšiť nadčasovým projektom. Už čoskoro tu vyrastie súbor rodinných domov v obľúbenom škandinávskom štýle. Za projektom stojí investor LSB s.r.o., ktorý zastreší výstavbu 11 z celkovo 24 objektov. Na zvyšných domoch sa budú podieľať súkromní investori. Nehnuteľnosti sa odovzdávajú v stave holodom, pričom ich súčasťou bude prístrešok pre dva automobily.

oceľovy dom

 

100 % recyklovateľný nosný systém

Jednotlivé pozemky sú rozmiestnené po oboch stranách novovybudovanej cesty. Okrem toho, že novostavby lákajú škandinávskym štýlom, zaujímavý je aj netradičný nosný systém, ktorý je 100 % recyklovateľný a pri jeho realizácii nevzniká odpad. Vďaka tomu budú novostavby spĺňať nároky na nielen súčasný dizajn, pohodu, ale aj na životné prostredie. Ako objasňuje LightSteelbuild, nosný systém tvorí ľahká tenkostenná oceľová konštrukcia.

 

oceľový dom

 

 

Oceľová konštrukcia Lightsteelbuild

Navrhuje sa na mieru pomocou inteligentného softvéru, taktiež sa digitálne riadi samotný výrobný proces. Vzhľadom na to, že každý prvok novostavieb bude vytvarovaný na základe toho, kam patrí, pri stavaní nezostane žiaden odpad. Okrem toho, že samotná realizácia je rýchla, oceľ sa dá navyše na 100 % recyklovať. Celý koncept udržateľného bývania podporujú aj zelené bezúdržbové strechy, ktoré sa považujú za funkčný a estetický prvok celej stavby.

Výstavba Trsťany

Ponuka novostavieb pozostáva z dvoch typov jednopodlažných stavieb označených podľa tvaru pôdorysov písmenami „X“ a „L“. Prvá skupina domov bude mať 5 izieb, čo zodpovedá 140 m2. Druhú skupinu tvoria menšie domy s tromi až štyrmi izbami a rozlohou 122 m².

Hlavným znakom rodinných domov je jednoduchosť. Dokazuje to aj rozloženie pôdorysov, ktoré je čisté a logické. Na súkromné terasy smerujú presklené otvory zo všetkých obytných miestností.

Záver celej výstavby sa odhaduje na november 2021 a máj 2022, pričom jednotlivé kolaudácie by mali prebehnúť najneskôr do troch mesiacov od ukončenia stavebných prác. Budúci obyvatelia nadčasových domov sa tak môžu na nové bývanie tešiť už čoskoro.